POTŘEBUJETE PORADIT..

edeticky.cz
tel: +420 608 88 64 65
info(a)edeticky.cz

23. 01. 2018

Co znamenají symboly na textilu

K základním symbolům pro ošetřování textilií patří vanička - praní, trojúhelník - bělení, žehlička - žehlení, kruh ve čtverci - sušení v bubnové sušičce a poslední  symbol kruh - chemické čištění. Těmto symbolům je vhodné věnovat pozornost, protože nedodržování uvedených doporučení, může být jeden z důvodů, kvůli němuž nám může být zamítnuta reklamace nového oblečení.

 Symboly pro praní

V každém symbolu pro praní je uvedena teplota, která je doporučena pro daný oděv. V případě, že je symbol podtržen, mělo by být dojít ke snížení mechanického působení (tedy snížení rychlosti odstřeďování). Také se můžeme setkat s dvojitým podtržením, které znamená, že prádlo nesmí být ručně ždímáno.

 

 Symboly pro bělění

Také těmto symbolům je vhodné věnovat pozornost, abychom nevhodným bělidlem neponičily barvu. U některých barev je rovněž uveden popisek, kdy není vhodné použítí biologických čistidel. Proto dámy, pozor, abychom si neodbarvily nebo nerozmyly barvy krásných šatů.

Symboly pro sušení v bubnové sušičce

Sušení v bubnové sušičce je značeno puntíky, a to buď jedním nebo dvěma, v závislosti na teplotě. Pokud naleznete přeškrtnutý symbol, znamená to, že se výrobek nesmí sušit v bubnové sušičce.

Poté může být například doplněno symboly značící sušení na šňůře, ve stínu nebo naležato. Tyto doplňkové symboly nachystáme do dalšího článku.

 

Symboly pro žehlení

I u symbolů pro žehlení je znázorněna vhodná teplota počtem puntíků a opět v případě přeškrtnutého symbolu, je nutné se žehličky úplně vzdát.

 

 Symboly pro chemické (profesionální) čištění

Ty jsou zde uvedeny víceméně pro celkový přehled, neboť tyto symboly jsou důležité především pro čistírny oděvů.

 Zde si můžete stáhnout základní symboly v jednostránkovém pdf dokumentu, např. pro uložení k pračce.

 

A jak je to u vás? Prohlížíte před praním cedulky s těmito symboly a rozdělujete podle toho oblečení na praní? Nebo dělíte jen na bílé, barevné a černé?

Budeme se těšit na vaše postřehy a zkušenosti s praním a udržováním oděvů.

 

Příště se budeme věnovat dalším doplňkovým symbolům a zmíníme se i o piktogramech SOTEX.

A určitě se v některém z dalších příspěvků, budeme podrobně zabývat odstraňováním fleků z oblečení. Jestli máte své vyzkoušené triky, napište, těch není nikdy dost.

 

 

Použitá literatura:

Dostálová M,. Tomanová E.: Značky a informace na obuvi a textilu. Sdružení českých spotřebitelů. 2005

ČSN EN ISO 3758 (800005) Symboly pro ošetřování textílií


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ